• Jakub Gołębiowski

Comet - trudne początki pasażerskich odrzutowców

W czasie długiego weekendu majowego, obfitującego w święta i wydarzenia niezauważenie minęła rocznica, bardzo ważna z perspektywy rozwoju lotnictwa cywilnego. 2 maja 1952 roku, pomalowany w barwy British Overseas Airways Corporation (#BOAC), po raz pierwszy wyruszył w rejs handlowy de Havilland #Comet – pierwszy w historii odrzutowy samolot pasażerski. Statek powietrzny napędzany czterema silnikami wbudowanymi w charakterystyczny sposób w skrzydła, zabrał na pokład 36 podróżnych i wyruszył w rejs z Londynu lądując po kolei we Włoszech, Libanie, Sudanie, Ugandzie i Zambii, by po 24 godzinach zakończyć podróż w RPA.


Comet 1

Prototyp odrzutowca został oblatany w 1949 roku. Oprócz napędu wyróżniała go również hermetyzowana kabina, oraz niemal kwadratowe okna. Te ostatnie okazały się zresztą przyczyną problemów - naprężenia w ich rogach były znacznie większe niż zakładali projektanci.

Niestety początki eksploatacji były trudne – w pierwszym roku doszło do trzech wypadków, do których przyczyniły się błędy konstrukcyjne. Już w 1954 roku Comety (oznaczone później jako Comety 1) zostały uziemione. Symultanicznie wszczęto szereg dochodzeń mających ustalić co przyczyniło się do wypadków, producent podjął zaś prace nad zmodyfikowaną wersją. Zmodernizowane Comety w wersji 4 rozpoczęły służbę liniową w 1958 roku, ostatnie rejsy pasażerskie obsłużyły 23 lata później.


Comet 4. Foto: Wikipedia/Ralf Manteufel

Odwiedź mój kanał na Youtube

Bądź na bieżąco, polub Wingview.net na Facebooku

 Wingview.net to lotnictwo i samoloty. Kiedyś i obecnie.

© 2019 Wingview.net

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now