• Jakub Gołębiowski

Tu-134 odlatują na emeryturę

Po niedawnej decyzji linii Red Wings, o wycofaniu z eksploatacji samolotów Tu-204, z Rosji nadeszła kolejna wiadomość, tym razem od działającego na Syberii przewoźnika Alrosa. W maju po raz ostatni w przestworza ma wzbić się Tu-134 noszący jego barwy. Tym samym zbliżamy się do kresu służby odrzutowców tego typu, w regularnych przewozach pasażerskich. A właściwie kresu eksploatacji tego samolotu w ogóle – rosyjscy operatorzy czarterowi biznesowi też już myślą o ich wycofaniu. Tym samym na świecie pozostanie tylko kilka zdatnych do lotu Tu-134.

Rysunek: Alrosa

Jaka jest historia ostatniego Tupolewa obsługującego loty rozkładowe? RA-65693 to Tu-134B-3, w służbie narodu od 1980 roku. Jak wiele samolotów tego typu rozpoczynał od lotów w barwach Aerofłotu, gdzie został przydzielony do łotewskiego oddziału. Po rozpadzie ZSRR dołączył do floty towarzystwa Latavio, a po jego bankructwie do Air Baltic. Co ciekawe, później wykorzystywany był w Rosji do przewozu VIPów i gościł na swoim pokładzie wzbudzającą szeroką sympatię w byłych republikach radzieckich Ałłę Pugaczową.

Foto: Alexander Datsenko/Wikipedia

Do ostatniego operatora, linii Alrosa trafił w 2000 roku i został wyposażony w 72 fotele pasażerskie w układzie 2-2. Samolot noszący numer seryjny 63221 po raz ostatni będzie wykonywał loty pomiędzy 18 i 20 maja na trasie Irkuck-Mirny. Po wycofaniu odrzutowca Tupolewa do floty Alrosy dołączą Suchoje SSJ 100.

Kres eksploatacji Tu-134 obsługujących połączenia rejsowe to doniosła chwila. To jedna z najbardziej udanych konstrukcji biura Tupolewa, a w radzieckim Aerofłocie pełniła ona funkcję prawdziwego woła roboczego. Teraz jedną z ostatnich możliwości lotu tym typem statku powietrznego będzie podróż w wyczarterowanym samolocie (Kosmos Airlines, Sirius Aero) lub na pokładzie północnokoreańskiego Air Koryo.

Aby poczuć klimat kończącej się epoki, zachęcam do obejrzenia poświęconego mu filmiku, który niedawno przygotowałem.

Odwiedź mój kanał na Youtube

Bądź na bieżąco, polub Wingview.net na Facebooku

 Wingview.net to lotnictwo i samoloty. Kiedyś i obecnie.

© 2019 Wingview.net

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now