• Jakub Gołębiowski

Superjet w odwrocie

Katastrofa rejsu #SU1492 z 5 maja tego roku nie odmieniła dramatycznie losów projektu, który od dawna borykał się z licznymi trudnościami. W moim przekonaniu stała się tylko katalizatorem, który przyspieszył pewne decyzje w liniach lotniczych. Przewoźnicy od wielu miesięcy alarmowali, że czas oczekiwania na części zamienne jest stanowczo zbyt długi, a duży odsetek Superjetów nie lata, bo samoloty są niesprawne. Jednocześnie, pomimo starań, producentowi udało się pozyskać jedynie pojedyncze zamówienia spoza Federacji Rosyjskiej, zaś nadzieję wiązane ze współpracą z Włochami okazały się płonne.


Fot. Aleksiej Pietrov/ Suchoj

Dwa dni temu, Nikołaj Ulanov, właściciel linii #RusLine, zapowiedział na łamach gazety „Kommiersant”, że jego firma wycofała się z negocjacji związanych z zakupem 18 Superjetów. Z rosyjskich odrzutowców zrezygnują też najpewniej meksykańskie linie #Interjet – północnoamerykańska spółka podała, że na 22 samoloty w gotowości do lotu udaje się na stałe utrzymać tylko 5. Jeżeli dodać do tego nieudane rozmowy z Adrią (choć zakup #SSJ przez słoweńską linię i uruchomienie w Lublanie centrum obsługi od początku wydawało mi się wątpliwe) oraz wycofanie tego typu odrzutowców przez irlandzkiego #CityJet sytuacja wydaje się więcej niż zawiła. Nawet Aerofłot, będący największym użytkownikiem Superjetów napotkał na szereg problemów w trakcie ich eksploatacji.Foto: CityJet

Jeżeli do powyższej listy dopisać sankcje nałożone na Rosję w związku z aneksją Krymu, to śmiało można postawić pytanie o to jaka przyszłość czeka Superjeta. Portfel zamówień nie rośnie od pewnego czasu, a użytkownicy oceniają ten statek powietrzny (a przede wszystkim współpracę z producentem i dostępność części) jednoznacznie negatywnie. W tej sytuacji nawet wsparcie rosyjskiego rządu oraz zamówienia od krajowych podmiotów mogą okazać się zbyt małym wsparciem aby Superjet utrzymał się na powierzchni.

Odwiedź mój kanał na Youtube

Bądź na bieżąco, polub Wingview.net na Facebooku

 Wingview.net to lotnictwo i samoloty. Kiedyś i obecnie.

© 2019 Wingview.net

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now